INTELIGENTNE ZARZĄDZANIE BUDYNKIEM TO NOWY STANDARD.
Po co właściwie BMS? Dla własnego komfortu, a czasem nawet z wymogów prawnych korzystamy z coraz większej ilości urządzeń. Czy będzie to wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja, a może kontrola jakości powietrza nad wszystkim należy jakoś zapanować. Kiedy jeszcze weźmiemy pod uwagę kwestię ekonomiczną, a nieraz ekologiczną – zadanie może przerosnąć nasze możliwości. Ciężko sobie wyobrazić, że będziemy poświęcać swój czas kontrolując czy w całym budynku są zachowane odpowiednie standardy, czy w każdym pomieszczeniu wyłączono klimatyzację po wyjściu z biura, a może ktoś zostawił otwarte okno i włączone ogrzewanie? Są to niektóre przykłady, które niepotrzebnie zwiększają koszta eksploatacyjne nawet o kilkanaście procent. Stawiając na nasze rozwiązania jesteśmy w stanie osiągnąć realne oszczędności przy automatycznej kontroli i sterowaniu wieloma urządzeniami. Dzięki doświadczeniu z wielu realizacji jesteśmy w stanie dopasować zaawansowane sterowniki pod indywidualne wymagania każdego klienta.
JAKIMI URZĄDZENIAMI MOŻNA STEROWAĆ?
System BMS łączy wiele oddzielnych urządzeń (a właściwie osobnych systemów) w jeden wspólny ekosystem, gdzie następuje komunikacja pomiędzy wieloma różnymi sprzętami. Wiele urządzeń to wiele protokołów transmisji danych – BACnet, ModBus, RS485 i wiele innych system BMS jest w stanie odczytać i odpowiednio skomunikować. Sterowniki w budynku przekażą informacje odnośnie zmierzonej temperatury i jej zmian od razu do sterowników ogrzewania i/lub klimatyzacji, ale także do jednostek wentylacji i rekuperacji. W międzyczasie informacja o jakości powietrza i zwiększonej ilości osób w pomieszczeniu wysteruje odpowiednio rekuperacją, a po zakończeniu spotkania powróci do normalnego trybu pracy.
A to tylko albo aż ułamek możliwości. Dobrze rozbudowany system bierze pod uwagę między innymi inteligentne sterowanie oświetleniem, gdzie miejsce pracy jest doświetlone w zależności od naturalnego światła lub automatycznie wyłączone, kiedy odchodzi ktoś od biurka. Oszklone powierzchnie biurowca szybko nagrzewają pomieszczenia w upalne dni? Ograniczmy zużycie energii przez klimatyzację przyciemniając okna roletami w oparciu o pomiar nasłonecznienia.
Czym możemy zarządzać i sterować:
- zarządzanie energią – fotowoltaika, pomiar energii, statystyki i optymalizacja;
- oświetlenie – automatyczne sterowanie i oszczędności, inteligentne ściemnianie;
- klimatyzacja – zarządzanie efektywnością;
- ogrzewanie – automatyczna regulacja i redukcja temperatury;
- wentylacja – powiązanie z odczytami systemu automatyki BMS i innych urządzeń;
- żaluzje, rolety, elektryczne okna – inteligentne przyciemnianie, zapobieganiu nagrzewaniu latem i wykorzystanie światła słonecznego do ogrzewania zimą;
- kontrola dostępu – autoryzowany dostęp do kluczowych sektorów budynku, ryglowane drzwi;
- stacje ładowania EV – stanowiska pod ładowanie samochodów elektrycznych z zoptymalizowanym użyciem energii, platforma do opłat komercyjnych;
- sprzęt audio i video – integracji sali konferencyjnych pod automatyczne działanie – zobacz poniżej naszą realizację;
- alarm, wideomonitoring i recepcja – bezpieczeństwo i kontrola, obsługa bram wjazdowych i obsługa gości
Zobacz naszą realizację systemu automatyki BMS z salą konferencyjną:
ZARZĄDZANIE ENERGIĄ
Pierwszym krokiem w zarządzaniu energią jest poznanie bazowego zużycia energii. Przez pomiary poboru energii elektrycznej, wody czy ciepła zostanie utworzony profil energetyczny budynku co pozwoli scharakteryzować zapotrzebowanie energetyczne budynku i które miejsca wymagają poprawy.
System automatyki budynkowej BEMS w połączeniu z urządzeniami pomiarowymi umożliwia monitorowanie i analizowanie poszczególnych sektorów budynku. Wykonana w ten sposób identyfikacja i ocena zaangażowanych środków w oparciu o profil energetyczny pozwoli na obliczenie oczekiwanych korzyści ekonomicznych i oszczędności. Jednak bez prawidłowego opomiarowania trudno jest uzyskać wydajną pracę urządzenia
OPTYMALIZACJA KOSZTÓW.
Budownictwo jest jednym z największych konsumentów energii. Ogrzewanie, klimatyzacja i oświetlenie budynków mieszkalnych i biurowych stanowi do 40% zużywanej energii w skali kraju. Tak duży udział świadczy, że istnieją znaczne możliwości w zakresie optymalizacji. Na przykład automatyka budynkowa w przypadku hotelu i samo zarządzanie klimatyzacją i ogrzewaniem podczas nieobecności gości zezwala na istotne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, jednocześnie troszcząc się o środowisko.
INTELIGENTNE STEROWANIE OŚWIETLENIEM.
W systemach automatyki budynkowej BMS i BEMS sterowanie oświetleniem może działać bez udziału człowieka. Czujki obecności wykryją moment kiedy siadamy do biurka i automatycznie włączą oświetlenie, a czujki natężenia światła dostosują moc opraw oświetleniowych do odpowiednich wartości. A na koniec pracy wystarczy odejść od stanowiska, system automatyki wyłączy oświetlenie, zredukuje ogrzewanie i będzie kontrolował pozostałe aspekty budynku. W ciągach komunikacyjnych czujki ruchu utrzymają minimalny poziom jasności do momentu wykrycia osób. A w dużych halach magazynowych zostaną doświetlone te sektory i korytarze do których akurat zmierzają pracownicy bez potrzeby oświetlania olbrzymich powierzchni przez cały czas. Niezawodne rozwiązania, które zadbają o nasz komfort oraz ekonomię.
KONTROLA DOSTĘPU
Każdy z nas stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Dlatego też tak ważna jest ochrona naszego budynku i prywatności przed niepożądanymi osobami i innymi zagrożeniami. Wykorzystanie monitoringu i kamer ewoluowało do postaci detekcji alarmowej oraz identyfikacji osób. Obecnie wykorzystuje się również karty chipowe, które minimalizują ryzyko nieautoryzowanego dostępu do kluczowych obszarów obiektu. W naszej ofercie znajdziecie zbliżeniowe karty identyfikacyjne lub zawieszki w postaci kart mikroprocesorowych. Kompleksowo w pakiecie mamy dostępne również stacje wideodomofonowe w różnych wariantach wspomagające recepcję w przyjmowaniu gości. Dodatkowo identyfikacja numerów rejestracyjnych pozwoli na automatyczny wjazd pojazdów firmowych lub rejestrowanie czasu parkowania dla osób postronnych.